Üye İşlemleri Alışveriş Sepeti
+90 (216) 99 000 99 Kampanyalar Biz Kimiz?
Reklamını Bildir
Alan Adı Hosting Sunucu Marka Web Tasarım SSL SSS Belgeler BTS Forum
Anasayfa » Biliyor muydunuz? » DNS IP Çözme, Cache Problemi

DNS IP Çözme, Cache ProblemiYeni açılan hostlarda, alan adı dns değişimlerinde ve hosting sunucu değişim, ip değişim, taşıma gibi işlemlerde site daha önceden farklı bir ip adresini görüp bu işlemden sonra yeni ip adresine yönlendirildiğinde biz bunu hemen göremeyebiliriz. Bunun nedeni daha önceden bu siteye girdiğimizde internet (DSL/ADSL) hizmet sağlayıcımız (telekom) eski ipyi geçici (cache) hafızasında tutmasıdır. Bu neden ile değişim olsa dahi olmamış gibi halen daha eski siteyi görürüz. Telekom bu kayırları belli saat aralıkları ile güncellemektedir. güncellemeden sonra siteyi görüntüleyebiliriz. Bu işlem genelde 2-3 saatdır. Fakat özel dns kullanan bilgisayarlarda, özel network yapılı şirketlerde kendi cache özellikleri bulunduğundan dolayı bu süre daha uzun olmaktadır. Genel olarak işlem 24-48 saat sürebilmektedir. Bu süreçte site aralıklarla ile eski/yeni ip adreslerini görebilir, açılabilir, açılmayabilir. www yazınca açılabilir, yazmayınca açılmayabilir. Hemen açılıp bir saat sonra eski yeri görebilir, bu durum cache süresi tam dolana kadar değişim gösterir.

OpenDNS veya Google DNS kullanıyor iseniz aşağıdaki linklerden DNS cache silebilirsiniz

Open DNS cache temizleme: http://cachecheck.opendns.com/
Google DNS Cache Temizleme: https://google-public-dns.appspot.com/cache

DNS cache temizleme sonrası halen daha erişem gelmedi ise veya 2 saatten fazla süredir erişim sağlayamıyor iseniz bilgisayarınızda "Başlat" / "Çalıştır" menüsüne "ipconfig /flushdns" yazarak tamam deyiniz, açık olan tüm internet sayfalarını kapatınız ve yeniden erişmeyi deneyiniz. Google chrome gibi tarayıcılardan gizli pencerede açarak da test edebilirsiniz veya chrome'da adres çubuğuna "chrome://net-internals/#dns" yazarak açılan sayfada "Clear host cache" Yapabilirsiniz.. Cache temizleme işlemi sadece OpenDNS ve Google DNS kullananlar için geçerlidir. Bilgisayarınızda ağ ayarlarına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yazarak dnslerinizi google dns olarak değiştirebilirsiniz. Google DNS kullanıyor ve cache temizlemenize rağmen erişim sağlayamıyor iseniz farklı bir browser(tarayıcı) ile test etmenizi öneririz.

DNS Ayarlama anlatımı: https://www.youtube.com/watch?v=7jA0-Hpjmvw

Bilgisayarınıza özel olarak site erişimi sağlamak için hosts dosyasına sunucu/host ip adresi ve site adınız yazarak da site erişimini erişimi hızlı bir şeklde sağlayabilirsiniz. Anlatım: https://www.youtube.com/watch?v=pfceOEpDYXk

Bu ayarlara ek olarak web proxy siteleri ilede sitenize erişimi test edebilirsiniz. Örnek olarak http://sss.ljxxx.gjhpphmf.ljdpn.us4.gsr.awhoer.net/ adresinden giriş yaparak sitenizin url adresini yazıp web proxy erişimini test edebilirsiniz.

Eğer erişim sorununuz halen daha sürüyor ise siteniz yeni ip/dns yönlenmesinde hata vardır, intodns.com adresinden site adresinizi yazarak dns raporunu inceleyebilirsiniz. En üstte dnslerin istediğiniz yere yönlendiğini ve yanında ip adreslerini görmelisiniz. Sayfanın en altında ise site ve www kaydının yönlendiği ip adresi görünmelidir. IP yok veya en altta(ortadaki kırmızı uyarılar önemli değildir) kırmızı hata görünüyor ise yönlenen yerde hata vardır.

.com.tr gibi .tr ile biten bir alan adı kullanıyorsanız dns yönlendirme işlemi uzun sürebilir, mesai saati içerisinde saat başı, mesai saati dışında ise bir sonraki mesai saati içinde yönlenme olur. Yeni akşam 8'de yapacağınız bir yönlendirmenin aktif olması için bir sonraki günü beklemeniz gerekir. Bu kural .tr ana sağlayıcısının uyguladığı bir kuraldır.

DNS Yönlendirme otomatik olarak olur ve erişimin geç olmasına neden olan yukarıda anlattığımız tüm detaylar firmamız ile ilgili olmayıp cache süreleri ile ilgilidir. Firmamız işlemi hızlandırma, geciktirme veya manuel yapma gibi bir işlemi yoktur.

Cache olmadan özel dns seçimi ile sitenize hızlı erişmek önizlemek için http://www.gateway.web.tr/ adresini de kullanabilirsiniz. Açılan sayfada siteniz adresini yazarak ve özel dns seçerek sitenizi görüntüleyebilirsiniz.


Yöncü Bilişim
Hizmetlerimiz
Ücretsiz Servisler
Sosyal Medyada Biz
Hesap ve IBAN Numaraları Adres, Telefon ve Kroki Belgeler ve İzinler İnsan Kaynakları Referanslarımız İletişim Bilgileri Ücretsiz Üyelik Destek Sistemi Sözleşmeler Hakkımızda Kadromuz SSS
Bedava .tk Uzantılı Domain SSL Güvenlik Sertifikası Alan Adı API ve Bayilik Marka Tescil Hizmeti VDS, VPS Sanal Sunucu Web Tasarım Hizmeti Web Hosting Hizmeti Mail Hosting Hizmeti Yeni Alan Adı Kaydı Alan Adı Backorder Alan Adı Transfer Sunucu Kiralama
Hizmetlerde Online Yönetim Üyeler Arası Aktarım Alan Adı Transfer Kilidi A Record IP Yönlendirme Mail ve SMS Hatırlatma Whois Gizlilik Koruma Alt İsim Sunucu Oluşturma Hazır Uygulama Kurulumu Yapım Aşamasında Sayfası İletişim Bilgi Değiştirme DNS Yönlendirme URL Yönlendirme Satılık Sayfası Teklif Sayfası
Destek Merkezi: Yöncü Bilişim Çözümleri Ltd. Şti.
Tel: +90 (216) 99 000 99 - Faks: +90 (216) 344 18 90
Copyright © 2001 - 2019
Yöncü Bilişim Çözümleri bir OSBIL Markasıdır
Osbil Technology Ltd. - Serbest Liman Bölgesi
S.L.B.T. 447, No:435 Gazimağusa KKTC
Yöncü SSL