Üye İşlemleri Alışveriş Sepeti
+90 (216) 99 000 99 Kampanyalar Biz Kimiz?
Alan Adı Hosting Sunucu Marka SSL Projeler SSS Belgeler BTS Forum
Anasayfa » Eğitim » Vps ve Vds İçin TeamSpeak 3 Server Kurulum Anlatımı

Vps ve Vds İçin TeamSpeak 3 Server Kurulum AnlatımıTeamSpeak 3 Nedir ?
* TeamSpeak 3 İnternet bağlantısı ile konuşmamızı sağlayan bir programdır. Bu nedenle de oldukça fazla kullanım alanları vardır.

Vps sanal sunucu aldığınızda TeamSpeak 3 server kurulumu bir çok üyemiz yapamamaktadır. Buna istinaden VPS sanal sunucuya kurulumu anlatacağız.

İhtiyaçlar;
* Vps Sanal Sunucu Paketi - Centos 6 64 Bit Sistem (Panelsiz)
* Putty (Putty Download)
* FileZilla (FileZilla Download)

TR lokasyon olarak satın aldığınız VPS sunucu mutlaka 91.93.151.* ip ile başlıyor olması gerekir.

Sunucu bilgilerimizi Üye İşlemleri / Sunucularım / Yönet bölümünden alıyoruz.

Sunucu yönetiminde gözüken bilgiler "Putty" giriş bilgileridir. Bu bilgiler ile FileZilla ftp bağlantısı da kurulabilir.

Örnek Bilgiler;
Putty
İp: 91.93.151.*
Login as: root
Password: ******* (Putty ile giriş yaparken yazdığınız şifre ekranda gözükmez.)

FileZilla
Sunucu: 91.93.151.*
Kullanıcı Adı: root
Parola: *******
Port/Kapı: 22

Bu bilgileri öğrendikten sonra kuruluma geçelim;

* FileZilla bilgileri ile FTP bağlantısı kuruyoruz. Ftp içerğinde /home dizinine "teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.tar.gz" dosyayı yüklüyoruz.
http://dl.4players.de/ts/releases/3.0.11/teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.tar.gz

Not: Biz 64 bit işletim sistemi üzerine kurulumu anlattık. Eğer ki siz 32 bit sistem kullanıyorsanız TeamSpeak Download Adresinden buna göre server dosya indirmesini yapabilirsiniz.

Bu işlemi wget komutu ilede putty üzerinden yapabiliriz fakat 91.93.151.* sunucular saldırıya karşı korumalı olduğundan Türkiye harici erişime kapalıdır. Bu nedenle dosyayı çekemez. Hata verir. Bunun için FTP içine bu şekilde manuel yükledik.

Bu yüklemeden sonra FileZilla ile işimiz bitiyor. Şimdi Putty'yi çalıştırıyor ve giriş yapıyoruz.Başarılı olarak girişi yaptı iseniz "[root@ ~]#" yazısını görmeli ve komut satırına ulaşmış olmalısınız.

Komut satırında sırası ile;

Öncelikle Firewall'ı pasif duruma getiriyoruz.

iptables -F
/etc/init.d/iptables save
/etc/init.d/iptables stop
chkconfig iptables off

Şimdi TeamSpeak için kuruluma geçiyoruz;

"cd /home" yazıyoruz [Enter]  - ("teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.tar.gz" dosyayı yükleme yaptığımız dizine girdik.)
"tar xvfz teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.tar.gz" yazıyoruz [Enter] - ("teamspeak3-server_linux-amd64-3.0.11.tar.gz" dosyayı Tar komutu ile tar'dan çıkartıyoruz.)
"cd teamspeak3-server_linux-amd64" yazıyoruz [Enter] - (tar ile çıkardığımız "teamspeak3-server_linux-amd64" klasör içeriğine girdik.)
"./ts3server_startscript.sh start" yazıyoruz [Enter]  - ("TeamSpeak 3 serverı çalıştırdık.)

Uygulanan bu son komut sonrası size server giriş bilgilerini verecektir.

★★★ İşlem Tamam ★★★Bu son komutu verdiğinizde herhangi bir hata ile karşılaşıp serveriniz açılmıyorsa şu adımları uygulayın;

teamspeak3-server_linux-amd64 klasörü içindeyken "chmod -x ts3server_startscript.sh 777" [Enter]

Buradaki amaç start dosyamıza 777 dosya izni vermiş olduk. Bununla uğraşmak istemeyenler FileZilla programından sunucuya bağlanıp dosya iznini 777 olarak da ayarlayabilirsiniz.

Bu standart kurulum için geçerli olup, Firmamız TeamSpeak desteği sağlamamaktadır. Hata alanlar logları kontrol ederek işlemleri sürdürebilir.

Yöncü Bilişim
Hizmetlerimiz
Ücretsiz Servisler
Sosyal Medyada Biz
Hesap ve IBAN Numaraları Adres, Telefon ve Kroki Belgeler ve İzinler İnsan Kaynakları Referanslarımız İletişim Bilgileri Ücretsiz Üyelik Destek Sistemi Privacy Policy Sözleşmeler Hakkımızda Kadromuz SSS
Bedava .tk Uzantılı Domain VDS, VPS Sanal Sunucu WhatsApp Business API SSL Güvenlik Sertifikası Alan Adı API ve Bayilik Marka Tescil Hizmeti Web Tasarım Hizmeti Web Hosting Hizmeti Mail Hosting Hizmeti Yeni Alan Adı Kaydı Alan Adı Backorder Alan Adı Transfer Sunucu Kiralama
Hizmetlerde Online Yönetim Üyeler Arası Aktarım Alan Adı Transfer Kilidi A Record IP Yönlendirme Mail ve SMS Hatırlatma Whois Gizlilik Koruma Alt İsim Sunucu Oluşturma Hazır Uygulama Kurulumu Yapım Aşamasında Sayfası İletişim Bilgi Değiştirme DNS Yönlendirme URL Yönlendirme Satılık Sayfası Teklif Sayfası
Destek Merkezi: Yöncü Bilişim Çözümleri Ltd. Şti.
Tel: +90 (216) 99 000 99 - Faks: +90 (216) 344 18 90
Copyright © 2001 - 2024
Yöncü Bilişim Çözümleri bir OSBIL Markasıdır
Osbil Technology Ltd. - Serbest Liman Bölgesi
S.L.B.T. 447, No:435 Gazimağusa KKTC
Yöncü SSL