Üye İşlemleri Alışveriş Sepeti
+90 (216) 99 000 99 Kampanyalar Biz Kimiz?
Reklamını Bildir
Alan Adı Hosting Sunucu Marka Web Tasarım SSL SSS Belgeler BTS Forum
Anasayfa » Sık Sorulan Sorular » .htaccess ile varsayılan index dosyası değiştirme

.htaccess ile varsayılan index dosyası değiştirmeTarayıcı bir dizini görüntülemek istediğinde, Apache web sunucusu varsayılan olarak index.html adında bir dosya arar ve bulursa onu yükler ve gösterir. index.html yoksa index.php isminde bir dosya var mı diye bakar, varsa onun içeriğini gösterir. Her hangi bir dosya bulamazsa, ayarlarına göre ya dizinin içeriğini sade bir şekilde gösterir ya da “dizinin içeriğini görüntülemeye izniniz yok” der.

Biz ise bu yazıda varsayılan dosyayı nasıl değiştirebileceğimizi tartışacağız.

Senaryomuz şöyle olsun, tarayıcı, /resimler klasörünün içeriğini görüntülemek istesin. /resimler dizininde index.php veya benzeri bir dosya yoksa büyük bir ihtimalle dizinin içeriği kullanıcıya gösterilecektir. Bunu engellemek veya değiştirmek için, o dizinin varsayılan dosyasını değiştiririz:

DirectoryIndex ../index.php

Böylece /resimler klasörünün içeriği gezilmek istendiğinde, web sunucusu bir üst dizindeki index.php yi varsayılan dosya olarak çağıracak ve böylece sitenin ana sayfası görüntülenecek!

Ya da başka bir senaryoda dizinin içerisindeki varsayılan olarak yüklenebilecek dosyaları çoklu olarak tanımlayabiliriz:

DirectoryIndex dosya.php giris.php anasayfa.php giris.htm

Bu kod sayesinde bir dizinin içeriği görüntülenmek istendiğinde web sunucusu önce dosya.php dosyasını yüklemeye çalışacak, o yoksa giris.php dosyasını arayacak, o da yoksa anasayfa.php diye devam edecek.

Dizinlerin varsayılan dosyalarını değiştirmek bu kadar kolay, siz de index.php dosyasının varsayılan olarak yüklenmesine mahkum değilsiniz, isterseniz değiştirebilirsiniz. (bu işlem daha çok güvenlik nedenleriyle yapılır.)

Yöncü Bilişim
Hizmetlerimiz
Ücretsiz Servisler
Sosyal Medyada Biz
Hesap ve IBAN Numaraları Adres, Telefon ve Kroki Belgeler ve İzinler İnsan Kaynakları Referanslarımız İletişim Bilgileri Ücretsiz Üyelik Destek Sistemi Privacy Policy Sözleşmeler Hakkımızda Kadromuz SSS
Bedava .tk Uzantılı Domain SSL Güvenlik Sertifikası Alan Adı API ve Bayilik Marka Tescil Hizmeti VDS, VPS Sanal Sunucu Web Tasarım Hizmeti Web Hosting Hizmeti Mail Hosting Hizmeti Yeni Alan Adı Kaydı Alan Adı Backorder Alan Adı Transfer Sunucu Kiralama
Hizmetlerde Online Yönetim Üyeler Arası Aktarım Alan Adı Transfer Kilidi A Record IP Yönlendirme Mail ve SMS Hatırlatma Whois Gizlilik Koruma Alt İsim Sunucu Oluşturma Hazır Uygulama Kurulumu Yapım Aşamasında Sayfası İletişim Bilgi Değiştirme DNS Yönlendirme URL Yönlendirme Satılık Sayfası Teklif Sayfası
Destek Merkezi: Yöncü Bilişim Çözümleri Ltd. Şti.
Tel: +90 (216) 99 000 99 - Faks: +90 (216) 344 18 90
Copyright © 2001 - 2021
Yöncü Bilişim Çözümleri bir OSBIL Markasıdır
Osbil Technology Ltd. - Serbest Liman Bölgesi
S.L.B.T. 447, No:435 Gazimağusa KKTC
Yöncü SSL